Можу поділитися (Економіка)

11клас  Розділ 2 Тема3         Урок 7
Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу
Тема : Ринкове вирішення питань «що?», «як?», « для кого?» виробляти. Принцип  «прихованої руки» та сутність ринкового саморегулювання. Зміст та ознаки ринкової конкуренції, її роль  в організації ринкової економіки.
Мета:
-         навчальна: формувати в учнів знання про основні проблеми економіки та визначення механізму їх розв’язання; з’ясувати, яку роль відіграє конкуренція у функціонуванні ринкової економіки;  які виділяють рівні ринкової конкуренції;
-         розвивальна: сприяти  розвитку економічного мислення, стимулювати   розвиток умінь учнів аргументувати свою відповідь;
-         виховна: виховувати культуру спілкування, допитливість і самостійність.
Основні терміни і поняття:
Конкуренція, монополія, олігополія, досконала конкуренція, монополістична конкуренція, монопсонія. олігопсонія.
Міжпредметні зв’язки:
-         Інформатика (програма Microsoft Power Point, створення мультимедійних презентацій із заданої теми);
-         Історія ( відомості про виникнення антимонопольного законодавства).
-         Математика (виконання розрахунків технології)
Наочність
Тестові завдання, роздатковий матеріал «Рівні конкуренції», економічні словники-довідники.
Обладнання:
Мультимедійна презентація, відеофільм «Види ринків».
Форми роботи :
Фронтальна, групова, парна, індивідуальна.
Джерела інформації:
Економіка (рівень стандарту, академічний рівень), 11 клас  автор І.Ф. Радіонова – Кам’янець-Подільський; Аксіома, 2012. -176с.
Економіка підручник  для 10кл. загальноосвіт. навч. закладів. Г.О. Ковальчук, В. Г. Мельничук, В. О. Огнев’юк. – К.: Навчальна книга, 2003. – 352с.
Економічний словник-довідник. В.С. Сухарський– Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2002. – 328с.
Економіка в таблицях і схемах. До підручника Г.О. Ковальчук, В. Г. Мельничук, В. О. Огнв’юк. /  Н. С. Горбач та ін.. –Х.:Вид. група «Основа», 2008. -127с.- (Серія «Експрес-підготовка»).
Булавенко С. Д. Перевір себе: Посібник з економіки для учнів 10-11-х класів. - Кам’янець-Подільський: Абетка- НОВА, 2006. -76с.
Довгань Г.Д. Основи економіки. 10 (10 – 11) клас: Наочний довідник. –К.;Х.: Веста, 2006. – 104с.
Матеріали до уроку:
Хід уроку
                                                                                    
                                                                                     Епіграф –                                                                                   «Люди, працюючи на себе,
                                                                                     працюють на людей.»
                                                                                                               А. Сміт
І.     Організаційний момент.
ІІ.    Актуалізація опорних знань учнів.
        Повідомлення теми уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
           Гроно асоціацій, які викликає дана тема.
           Обговорення.
        Міні диспут «Як ви розумієте епіграф, чи згодні з таким твердженням?»
IV.  Засвоєння  нових знань.
-         Ви вирішуєте започаткувати власну справу.
Яке І питання постане перед вами?
-         Що виробляти? Чим я буду займатися?
-         Хто на нього відповідає?
   Споживач «голосує грішми».
-         Як ви це розумієте?
-         Яке друге питання виникає?
              Як виробляти?
Слайд 1.
Роботи в групах
-    Яку з трьох технологій ви обрали  для свого виробництва і чому?
(кожна з 3 груп розраховує вартість однієї з технологій)
-    Хто відповідає на ІІ питання?
-    Існує така приказка « На кожен товар є свій покупець». Поясніть її,                    будь ласка.
-    Ось і третє з головних питань: «Для кого виробляти?».
-    Хто на нього відповідає?
-     На що орієнтується виробник? (купівельна спроможність споживача).
Видатний економістXVIII ст. А. Сміт у книзі «Про природу і причини багатства народів» вводить поняття «невидима рука ринку».
-    В чому його суть, що це за «невидима рука ринку», поясніть.
(робота з текстом підручника Радіонової І.Ф.)
Первинна перевірка знань 
(учні виконують тестові завдання додаток №1)
Започаткований вами бізнес процвітає. Двоє ваших знайомих вирішили зайнятися таким же бізнесом. Чи вплине це на ваш бізнес?
Чому? (з’явилися конкуренти)
-    Знайдіть у словнику і випишіть поняття «конкуренція».
        Як на вашу думку, конкуренція це добре чи погано?
        За 3 хв. підібрати аргументи на користь конкуренції і проти неї
                          (Робота в парах)
Учні зачитують свої аргументи:
+  Сприяє розвитку виробництва.
+  Знижує ціну.
+  Сприяє підвищенню якості продукції.
+ 
-    Сприяє розшаруванню населення.
-    Доводить до банкрутства.
-    Спричинює безробіття.
-    Руйнує стосунки між людьми…
Слайд 2
 Функції, які вона виконує
-       Стимулююча;
-       Інноваційна;
-       Диференціююча;
-       Розподіляюча.
           (обговорення)
Робота в групах за текстом підручника Ковальчук О.Г.
        І група.      Які розрізняють типи конкуренції?
                                      (внутрішньогалузеву, міжгалузеву, міжнародну)
        ІІ група.     Методи конкуренції
-    чесна ( добросовісна)  і  нечесна (недобросовісна)
        ІІІ група.   
-    цінова і нецінова
                                      (розповіді- інформація від кожної групи)
        Розрізняють різні рівні ринкової конкуренції.
        Подивіться уважно відеофрагмент і виділіть основні типи ринкових структур і чим вони відрізняються.
        Які є види монополій?
-    Природна.
-    Штучна
Антимонопольне законодавство
-         вперше з’явилося в Англії;
-         антимонопольне законодавство в Україні;
(1993 р. Закон України про антимонопольний комітет)
-         Слайд 3 «Умови обмеження рівня монополізації компанії»;
V.    Закріплення знань.
(учні виконують тестові завдання додаток №2)
VI. Підбиття підсумків. Оцінювання учнів.
VII.                    Домашнє завдання   ст.34-38  за підручником Радіонової І.Ф. - читати та переказувати , відповідати на запитання конспекту, розв’язати задачу №6 (картка-завдання).









Додатки    Слайд №1 
Слайд №2                 
Слайд №3                   
         Тести         додаток №1      
1. Які основні проблеми економіки:
а) хто? як? чому?
б) що? як? для кого?
в) що? де? коли?
2. Що означає «голосувати грішми»:
а) прояв споживчого попиту, заявка споживача на той чи інший товар, у тій чи іншій кількості;
б) передвиборча кампанія;
в) недостатню насиченість ринку товарами народного споживання?
3. Хто в ринковій економіці вирішує, що виробляти:
а) держава;
б) виробники;
в) споживачі?
4.Хто з учених економістів сформулював «принцип невидимої руки»:
а) Адам Сміт;
б) Карл Маркс;
в) Шарль Фур’є?
5. У розв’язані проблеми «що виробляти?» першочергове значення має:
а) конкуренція виробників;
      б)«голосування грішми»;
 в) величина доходів населення.
  6. Дирекція молочного комбінату прийшла до висновку: для того, щоб покращити якість своїх виробів необхідно повністю замінити старе обладнання. Таким чином, вона вирішує такі питання:
а) як виробляти?
б) що виробляти?
в) для чого виробляти?


Тести         додаток №2
1. Якою може бути конкуренція в ринковій економіці:
а) прихованою;
б) досконалою, недосконалою;
в) вільною?
2. Конкуренція - це:
а) змагання;
б) змагання за можливість повніше реалізувати власний інтерес;
в) головний важіль економіки?
3.Що таке «чиста монополія»:
а) стан, коли в галузі є лише один виробник, який одноосібно визначає    обсяги виробництва та ціни;
б) стан, коли держава замовляє виробникам випускати певну продукцію;
в) стан економіки, коли в галузі є незначна кількість виробників, що домовились між собою?
4. Що має вирішальне значення під час розв’язання проблеми «як виробляти?»:
а) голосування грішми;
б) конкуренція;
в) доходи населення?
5. Футбольні клуби «Динамо»(Київ) і «Шахтар» (Донецьк) виборюють золоті медалі чемпіонату України. Це ознака:
а) ділового співробітництва між командами;
б) змови двох ведучих клубів проти всіх інших команд;
в) конкурентної боротьби між ними.
6.Однією із негативних рис конкуренції можна вважати те, що вона:
а) змушує людей постійно пристосовуватись до нових ситуацій;
б) з метою отримання прибутку, стимулює підприємців до постійного підвищення цін;
в) змушує робітників і службовців постійно вчитись, підвищувати рівень кваліфікації;
г) роз’єднує людей як супротивників.
7.Характерною ознакою олігополістичного ринку є стан економіки, коли у    галузі:
а)  є значна кількість робітників, що найчастіше домовляються між собою;
б)  панує один виробник, який диктує ціни на свій товар;
 в)  є 5 – 7 виробників, які не домовляються між собою стосовно цін на товари та розподіли ринків збуту;

г) зайнято сотні виробників певного товару, які не мають жодної можливості домовлятись між собою.


Тема: Безробіття і зайнятість трудових ресурсів. Визначення рівня                безробіття. Види безробіття : фрикційне, структурне, циклічне.
Причини безробіття: Наслідки безробіття для національної   економіки.
Мета: сформувати поняття: «безробіття», «зайнятість», «рівень                                       безробіття», «фрикційне безробіття», «природне безробіття»,                            «структурне безробіття», «циклічне безробіття»;
          сформувати вміння аналізувати  умови виникнення безробіття;                              аналізувати інструменти організаційні заходи до яких удаються,                              щоб обмежити безробіття; розвивати  вміння обчислювати рівень                        безробіття, пояснювати вплив безробіття на ВВП; підприємницькі                         риси ;
            виховувати    економічне    мислення,    толерантне    ставлення                              до однокласників.                                                                               
       Обладнання: підручник, мультимедіа презентація, комп’ютер, робочі      
                                зошити.
      Прогнозовані результати: розуміє явище безробіття, що воно                                       характеризує стан економіки; розрізняє види безробіття,                                       характеризує причини виникнення різних видів безробіття; пояснює                    наслідки безробіття для економіки і суспільства; вміє визначати рівень
                              безробіття та тлумачити показники безробіття. 
    Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
1.     Чому ринкова економіка розвивається циклічно?
2.     Які є економічні цикли? Який з них найбільш від чуваний для економіки?
3.     Чи впливають економічні цикли на зайнятість населення в народному господарстві? Як ви вважаєте на яких фазах циклу працюючого населення більше? Менше?
ІІІ Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.
Демонстрація фрагменту новин, де диктор наголошує про зростання рівня
безробіття.
Основні проблеми із якими зіштовхується більшість країн з ринковою економікою є безробіття та інфляція.
Більшість економістів вважають безробіття проявом порушення макроекономічних процесів.
Кожна держава зацікавлена у високій зайнятості робочої сили та не високому вимушеному безробітті. Проте жодне суспільство не здатне забезпечити роботою всіх працездатних. В економіці з різних причин виникає безробіття. При цьому разом з ним існують вільні робочі місця, які не можуть зайняти безробітні, бо їхня кваліфікація, або бажання мати більшу винагороду за свою працю, ніж пропонують роботодавці.
ІV Вивчення нового матеріалу
1.     Структура населення
Все населення поділяється на категорії щодо можливостей участі у праці.
Робота із схемою № 1  ( слайд 1)
Посилання на презентацію –




Населення країни поділяється на непрацездатне (особи віком до 16 років, старше 60, хворі недієздатні особи; особи, що знаходяться у тривалій ізоляції (колонії, психіатричні лікарні, тюрми); особи без певного місця проживання) та працездатне населення. Працездатне населення поділяють на дві групи: економічно неактивне населення це - учні, студенти, пенсіонери, домогосподарки, особи, що доглядають хворих, особи, що зневірилися знайти роботу – це люди, які могли б працювати але не працюють за різними причинами та друга група це – економічно активне населення (робоча сила) це – люди, які працюють або активно шукають роботу.
 Зайняте населення – це люди забезпечені оплачуваними робочими місцями. Нажаль, частина людей не мають робити але активно її шукають –це безробітні. Безробітні, за визначенням МОП – це особи віком 15-70 років (зареєстровані та незареєстровані в державній службі зайнятості), які одночасно відповідають трьом умовам: а) не мали роботи (прибуткового заняття); б) активно шукали роботу або організувати власну справу впродовж останніх чотирьох тижнів; в) готові стати до роботи впродовж двох найближчих тижнів.
Робота в групах: «Визначте статус населення»
Визначте статус осіб у складі населення країни з точки зору їхньої зайнятості в господарстві. Заповніть таблицю, позначивши статус осіб відповідними буквами: зайнятий (З), безробітний (Б), економічно неактивний (ЕН), непрацездатний (НП).
Особи
Статус
Працівник, який звільнився за власним бажанням і шукає роботу за спеціальністю

Студентка денного відділення КНЕУ

Працівник автомобільного підприємства, якого перевели на режим неповного робочого дня

Швачка, яку було звільнено через скорочення робочих місць і яка втратила надію знайти роботу та припинила пошуки

Шахтар, який за станом здоровя не може працювати

Юнак, який працює лаборантом у ХНЕУ і навчається в цьому самому вузі на заочному відділенні

Балерина, яка в 35 років вийшла на пенсію і більше не працює

Жінка – домогосподарка, яка повністю присвятила себе родині й дому

Жінка,  яка перебуває в декретній відпустці

Програміст, звільнений через банкрутство фірми, де він працював, який став на облік у державній службі зайнятості

Багатодітна мати. Яка працює на півставки гардеробницею в театрі

Медсестра, яка працювала в селі, узяла шлюб із киянином, переїхала до нього і охоче влаштувався на роботу в одну з київських поліклінік


Перевірка результатів (Слайд 2)
           2.Безробіття. Причини безробіття.
За українським законодавством безробітним визнається громадянин працездатного віку, які не мають постійної роботи й заробітку, зареєстровані в службі зайнятості, шукають роботу та готові її розпочати.
У 2005р., за даними Держкомстату України, в країні налічувалося безробітних 2,2 млн. осіб (10% економічно активного населення країни). За даними служби зайнятості України, кількість безробітних у країні становила близько 1,5 млн. осіб. За рахунок чого могли виникнути такі розбіжності? Чому офіційна статистика не дає і не може надати повну та вірогідну інформацію щодо рівня безробіття?
Робота в групах заповнення таблиці (30сек.)
Заповніть таблицю, визначивши, знижують чи збільшують рівень безробіття в Україні наведені чинники.

Чинники
Рівень безробіття в Україні
Знижується («-»)
Зростає («-»)
Еміграція громадян України за кордон


Залучення іноземних будинків для виконання деяких робіт


Приплив біженців


Відплив капіталів за кордон


Зростання смертності населення


Зростання народжуваності


Кожна група по черзі розповідає, яка відповідь чому.
Робота в групах: Які причини безробіття?
Діти називають причини безробіття.           
1. Глибокі структурні зрушення в економіці.
2. Спади та кризи в економіці.
3. Зміни в демографічній структурі
4. Нерівномірне розміщення продуктивних сил
5. Упровадження новітніх технологій
6. Сезоні коливання рівня виробництва окремих галузей економіки.
Перевірка відповідей (Слайд 3)
         3. Форми безробіття. Самостійна робота: §23 с. 130
                                            Форми безробіття                               (Слайд 4)
         фрикційна                                                                     циклічна
                                                     структурна
Учнів поділяю на групи в яких вони опрацьовують причини виникнення певної форми безробіття, а потім один з учнів доповідає про результат роботи.
Перша група – характеристика фрикційного безробіття;
Друга група – характеристика структурного безробіття;
Третя група – характеристика циклічного безробіття.
4. Як визначити рівень безробіття.
Рівень безробіття визначається відношенням кількості безробітних до економічно активного населення (робочої сили) у відсотках
                                    кількість безробітних
Рівень безробіття =                                            · 100 %
                                             кількість економічно
                                             активного населення
                                                  (робоча сила)

                                                         рівень                 рівень               рівень
Фактичний рівень безробіття =фрикційного + структурного +  циклічного
                                                          безробіття      безробіття          безробіття

                                            рівень                 рівень
Природне безробіття = фрикційного + структурного
                                         безробіття          безробіття
Чому цей вид безробіття називається природнім?

Розв’язуємо задачу: (Слайд 5)
Визначте рівень безробіття за наведеними даними.
Кількість населення одного з регіонів України становить 3 млн. осіб, із яких: діти віком до 16 років – 0,8 млн. осіб; особи, які перебувають у психіатричних лікарнях і виправних закладах – 0,1 млн. осіб; пенсіонери – 1,0 млн. осіб; безробітні – 0, 2 млн. осіб; зайняті неповний робочий день – 0,1 млн. осіб.
Розв’язок задачі:


Зайняті 3 млн. = 0,8 млн. – 0,1 млн. – 1,0 млн. – безробітні 0,2млн. – 2,1 млн.
                                          
                                                  1,9 млн.                             0,2 млн.
                                       0,2 млн.    
Рівень безробіття =                      · 100 % = 9,5 %
                                       2,1 млн.
Відповідь: 9,5 %

5. Наслідки безробіття
Робота в групах: «Мозковий штурм»
(Учні  опрацьовують питання)
Група № 1: Які позитивні наслідки безробіття?
Група № 2: Які негативні наслідки безробіття для країни?
Група № 3: Які негативні наслідки безробіття для окремої людини.
Негативні соціально-економічні наслідки безробіття :    (Слайд 6)
1. Відставання ВВП від потенційного рівня.
2. Посилення соціальної напруги у суспільстві (масові протести,     
політичні конфлікти тощо).
3. Ускладнення криміногенної ситуації у країні, зростання   
злочинності, пониження рівня безпеки тощо.
4. Зниження (іноді до нульового рівня) грошових доходів.
5. Проблеми з обсягом та якістю споживання.
6. Втрата кваліфікації.
7. психологічні проблеми: стреси і розлад здоров’я.
                Позитивні соціально-економічні наслідки безробіття : (слайд 6)
1. Стимулювання ефективної зайнятості та конкуренції на ринку праці.
2. Пристосування найманих працівників до умов ринку.
3. Забезпечення мобільності ресурсів у просторі і часі.
Закон Оукена: Один з негативних наслідків це відставання ВВП від потенційного рівня. При перевищенні фактичного рівня безробіття над природним рівнем на 1% відставання фактичного ВВП від потенційного складає 2,5 %
Розв’язуємо задачу:
Номінальний        ВВП     умовної     країни     цього     року    дорівнює 100 000 ум.   од.  Природний рівень безробіття цієї країни 7 %, а фактичний досяг 9%. Яким би мав бути потенційний рівень виробництва (обсяг ВВП) цього року за законом Оукена?
9% - 7% = 2% (перевищення рівня безробіття фактичного)
2 * 2,5% = 5%  (відсоток перевищення ВНП природного над фактичним)
100 000 ум. од. (1+ 0,05) = 105 000 ум. од. – потенційний ВНП
6. Державна політика зайнятості та її види 
«Мозковий штурм»
Що може зробити держава, щоб зменшити безробіття?
                          (учні висловлюють свої думки з даного питання)
                     Державна політика зайнятості та її види :            (Слайд 8)
- профілактика вивільнення працівників для збереження робочих місць,  
  навчання, перепідготовка і підвищення кваліфікації;
- активний пошук і підбір робочих місць;
- фінансування створення робочих місць;
- організація нових робочих місць через систему суспільних робіт;
- стимулювання дрібного й середнього бізнесу;
- покращення інформованості населення про можливості зайнятості;
- передбачає виплату допомоги безробітним і надання послуг з підбору   
   робочого місця через державну службу зайнятості.
     V  Закріплення нових знань, умінь та навичок
Метод « Коло ідей»
Назвати можливі шляхи пошуку роботи.
Метод « Мікрофон»
Уявіть себе роботодавцями й назвіть ті обставини, які найбільше цікавлять   
під час прийому на роботу.
VI  Підсумок уроку
       VIІ Домашнє завдання:
Опрацювати §23, розв’язати задачу (Слайд 9)
         Задача для самостійного розв’язання:
В умовній країні розподіл населення України за причинами незайнятості   
був такий (тис. осіб):
- звільнені у зв’язку з реструктуризацією виробництва та скороченням
  штату 894,2
- звільнені за власним бажанням 662,5
- не працевлаштовані після закінчення навчальних закладів 407,6
- демобілізовані та звільнені зі збройних сил через скорочення 115,5
- звільнені за станом здоров’я  43,0
- звільнені у зв’язку із закінченням терміну трудового договору 119,7
- незайняті з інших причин (спад ділової активності) 87,6
- кількість зайнятого населення 23775,5 тис. осіб.
Знайти:
а) кількість робочої сили;
          б) загальний рівень безробіття;
в) рівень фрикційного безробіття;
г) рівень структурного безробіття;
д) рівень циклічного безробіття;
е) яким потенційним був би ВВП, якщо реальний склав 746 млрд. грн..
Творче завдання – скласти резюме для працевлаштування на роботу.
Література:
1. Л.П. Крупська, І.Є. Тимченко. Економіка, Ранок 2011
2. Г.Д. Довгань. Економіка, Ранок 2004
3. Основи економіки. Довідник. Х, ФОП Співак Т.К. 2008
4. І.Ф. Радіонова Загальна економіка К – П, Абетка-нова 2002
5. Г.О. Горленко «Практикум з економіки» К – П, Абетка-нова 2001
6. Н.С. Горбач Економіка в таблицях і схемах – Х.: Вид. група «Основа»,     
   2008.
7. О.В. Часнікова Основи економіки. Практикум. – Х.: Веста: Вид-во
    «Ранок», 2008.  

1 коментар:

  1. Я ЗАРАЗ ФІНАНСОВО ПОВЕРНУТЬСЯ Кредиту, який я отримав від LFDS. Я хотів би донести це до відома громадськості про те, як я вступив у контакт з паном Бенджаміном після того, як я втратив роботу та отримав відмову в кредиті мого банку та інших фінансова установа завдяки моєму кредиту. Я не міг платити збори за своїх дітей. Мене було поза рахунками, що збираються викинути з дому через неможливість платити свою оренду. Саме в цей період моїх дітей брали у мене прийомну допомогу. Тоді я вирішив шукати гроші в Інтернеті, де я втратив 3670 доларів, які я позичив у друзів, яких я вирвав у двох інтернет-кредитних компаніях. Поки я не прочитав про: кредит в Інтернеті (247officedept@gmail.com) десь в Інтернеті, все ще не переконав, через що я пережив, поки мій родич, який є духовенством, також не розповів мені про поточну схему позик у дуже низька процентна ставка в розмірі 1,9 %% та прекрасні умови погашення без штрафних санкцій за невиконання платежу. У мене немає іншого вибору, ніж зв’язатися з ними, що я зробив за допомогою тексту + 1-989-394-3740, і містер Бенджамін відповів мені назад. Цей день був найкращим і найкращим днем ​​мого життя, який ніколи не можна забути, коли я отримувати кредитне сповіщення в розмірі 400 000,00 доларів США за суму позики, на яку я звернувся. Я ефективно використала позику, щоб погасити свої борги та створити бізнес, і сьогодні я та мої діти так раді й виконуємо. Ви також можете зв’язатися з ними електронною поштою: (247officedept@gmail.com) Телефон довідки WhatsApptext: + 1-989-394-3740 Чому я це роблю? Я роблю це, щоб врятувати стільки тих, хто потребує позики, щоб не стати жертвою афери в Інтернеті. Дякую і Бог вас усіх благословив, я Олександр Артем із парку Горизонт до н.е., Україна.

    ВідповістиВидалити